Ukrepi

Problematika invazivnih tujerodnih vrst je prepogosto prezrta, dokler ni prepozno. Z ukrepi upravljanja in integralnimi pristopi je mogoča tako kratkoročna kot dolgoročna učinkovita zajezitev naraščajočega števila invazivk, zmanjšanje njihovega širjenja ter preprečitev in ublažitev njihovih negativnih vplivov.

Obstaja veliko okvirov odločanja in pristopov za podporo upravljanja na vseh stopnjah procesa biološke invazije – naselitev, ustalitev in širjenje. Preprečevanje je absolutno najboljša in stroškovno najučinkovitejša možnost, vendar so v posebnih okoliščinah prav tako učinkoviti izkoreninjenje, obvladovanje in nadzor.

Preventivna ukrepa, kot sta biološka varnost na mejah in strogo uveljavljen nadzor uvoza, sta bila v mnogih primerih uspešna. Nadzor ter zgodnje odkrivanje in hitro odzivanje so se izkazali za učinkovite pri zmanjševanju stopnje naselitve tujerodnih vrst in so še posebej kritični za morske in povezane vodne sisteme. Izkoreninjenje je za nekatere vrste uspešno in stroškovno učinkovito, zlasti kadar so populacije majhne in se počasi širijo v izoliranih ekosistemih. Zaradi dolgoživosti semen, ki mirujejo v tleh je izkoreninjenje invazivnih tujerodnih rastlin je zahtevnejše od živali. Uspešni programi izkoreninjenja so med drugim odvisni tudi od podpore in sodelovanja deležnikov ter lokalnih skupnosti. Kadar izkoreninjenje zaradi različnih razlogov ni mogoče, je invazivke pogosto mogoče omejiti in nadzorovati, zlasti v kopenskih in zaprtih vodnih sistemih. Uspešno obvladovanje je lahko fizično, kemično ali biološko, primernost in učinkovitost vsake možnosti pa je odvisna od specifik posameznega primera.

Rezultate ukrepov upravljanja lahko izboljša obnova ekosistemov, ki prav tako poveča tudi odpornost ekosistemov na prihodnje invazivne tujerodne vrste. Obvladovanje bioloških vdorov je uspešnejše ob sodelovanju z deležniki in ​​lokalnimi skupnostmi. Upravljanje z invazivkami lahko pomaga ublažiti tudi negativne učinke drugih gonil sprememb (podnebne spremembe, onesnaževanje, sprememba rabe prostora, neposrednega izkoriščanja vrst).

Povzeto po:
Roy, Helen, et al. “Summary for Policymakers of the Thematic Assessment Report on Invasive Alien Species and their Control.” IPBES Invasive Alien Species Assessment (2023): 1-56.

Ali ste vedeli?

  • Azijski sršen pleni opraševalce, med njimi tudi medonosne čebele in s tem predstavlja veliko grožnjo čebelarstvu. V primeru ponavljajočih se pikov ali lahko pride pri ljudeh do resnih posledic ali celo do anafilaktičnega šoka.