Cerkniško jezero s Cerkniščico – pilotno območje projekta LIFE OrnamentalIAS

Notranjski regijski park je kot partner projekta v LIFE OrnamentalIAS vključen s Cerkniškim jezerom ter Cerkniščico kot pilotnim območjem.
Cerkniško polje s svojo raznolikostjo habitatov gosti številne ogrožene in zavarovane rastlinske vrste. Po drugi strani pa park ni imun na prisotnost invazivnih tujerodnih rastlin, ki ogrožajo domorodne vrste in naravno ravnovesje.
Zavarovane vrste imajo ključno vlogo v naravnem ravnovesju in so pogosto tudi pokazatelji ohranjenosti okolja.
Poletni veliki zvonček je vrsta močvirnih travnikov, ki cveti pozno spomladi in je podobna zvončku. Srednja rosika je žužkojeda rastlina, ki raste na bazičnih nizkih barjih. Cerkniško polje je dom več vrst divjih orhidej. Med njimi je precej redka močvirska kukavica. Močvirski svišč ni le lepa rastlina – ima tudi ključni pomen za redke metulje, zlasti za sviščevega mravljiščarja, katerega gosenice se razvijajo izključno na tej rastlini.
Prisotnost invazivnih rastlin na Cerkniškem polju postaja vse bolj problematična. Žlezava nedotika se hitro širi ob vodotokih predvsem v spodnjem toku Cerkniščice. Ob vodotoku Cerkniščice najdemo tudi japonski dresnik, ki je okrasna rastlina z razraslimi korenikami, ki segajo več metrov v globino. Zlato rozgo so prinesli iz Južne Amerike za pašo čebel, sedaj pa se širi po opuščenih travnikih in robovih Cerkniškega polja ter hitro izpodriva domorodne travniške vrste.
Z zaščito redkih rastlin in nadzorom ter odstranjevanjem invazivnih vrst ohranjamo ravnovesje v ekosistemu in prispevamo k trajnostnemu razvoju regije.
AVTOR: Ina Anzeljc
AVTOR FOTOGRAFIJ: Jošt Stergaršek