Vsi lahko prispevamo k omejevanju širjenja invazivnih rastlin

Ljubljana, 9. januar 2025 – Združenje za pridelavo okrasnih rastlin Slovenije (ZPORS) je organiziralo 15. strokovni posvet na temo Invazivnost tujerodnih rastlin: analiza vrst, izzivi in omejitve rastlinskega izbora ter načrtovanje javnih površin s sodobnim sortimentom in pristopi. Dogodek je zbral strokovnjake z vrtnarskega, krajinsko-arhitekturnega, naravovarstvenega in hortikulturnega področja, ki so skupaj iskali rešitve za omejevanje invazivnih rastlin.
Med govorniki sta bila tudi Matjaž Mastnak, direktor Arboretuma Volčji Potok, Bernarda Strgar, vodja vrtnarije in načrtovalka vrtov. Predavanja so obravnavala praktične izzive ravnanja z invazivnimi rastlinami in sodobne pristope izbire ter umeščanja novih vrst.
Predavatelji so predstavili raznolike poglede na invazivnost tujerodnih rastlin. Matjaž Mastnak je izpostavil, da so težave z invazivnimi drevesi in grmovnicami pogosto posledica pomanjkljivega vzdrževanja. Poudaril je nujnost hitrega odstranjevanja sejancev, kot sta veliki pajesen in lovorikovec, že v prvem letu, ko jih je mogoče ročno izpuliti. Bernarda Strgar je opozorila na pomen ustreznega umeščanja rastlin in testiranja pred uvajanjem novih trajnic, saj lahko iste vrste na različnih rastiščih delujejo koristno ali problematično. Predlagala je sistematične testne grede v mestih za pridobivanje podatkov o prilagodljivosti novih vrst.
Razprava je združila različne strokovnjake, ki so se strinjali o ključni vlogi sodelovanja vseh deležnikov in ozaveščanju javnosti. Poudarjeno je bilo, da invazivnost rastlin izhaja tudi iz neustreznega ravnanja ter pomanjkanja znanja in nadzora.
Glavni sklepi posveta so:
- Sodelovanje pri oblikovanju seznama priporočenih vrst – problema invazivnih rastlin ne bomo rešili samo z novimi seznami prepovedanih vrst, ampak s sodelovanjem vseh deležnikov v uporabi, raziskovanju in pridelavi okrasnih rastlin. V okviru projekta LIFE OrnamentalIAS bo do konca leta 2025 oblikovan natančen seznam, ki bo pripravljen za pregled in dopolnitev s sodelovanjem strokovnjakov z različnih področij (vrtnarji, drevesničarji, krajinski arhitekti, naravovarstveniki, …). To bo pripomoglo k boljši usklajenosti med vsemi deležniki in spodbudilo razvoj slovenskega drevesničarstva in pridelave trajnic.
- Odgovorno ravnanje z rastlinami – pri okrasnih rastlinah je invazivnost pogosto povezana z načinom ravnanja z rastlinami. Z ustreznim znanjem in odgovornim ravnanjem s celimi rastlinami ali njihovimi odrezanimi deli, lahko zelo omejimo nekontroliran prehod v naravo.
- Sistematično testiranje novih vrst – s sistematičnim in praktičnim preizkušanjem novih okrasnih rastlin bi zagotovili dragocene povratne informacije, ki bi bile koristne za načrtovalce, pridelovalce ter vse ljubitelje in uporabnike okrasnih rastlin.
Posvet je poudaril, da rešitev za omejevanje invazivnih rastlin ni v novih prepovedih, temveč v izobraževanju, odgovornem ravnanju in tesnemu sodelovanju med vsemi, ki se ukvarjajo z okrasnimi rastlinami.
Avtorici: Klara Rakovič, Zorica Zrim, Arboretum Volčji Potok
Avtor fotografij: arhiv AVP