Nasveti kaj lahko storimo sami
Ukrepi za obvladovanje in preprečevanje vnosa invazivnih tujerodnih vrst se morajo za njihovo uspešnost izvajati na sistemskem nivoju, hkrati pa je odgovornost tudi na nas vseh in lahko k reševanju te problematike pripomoremo tudi kot posamezniki – opazujmo, preprečimo in izobražujemo.
Kaj lahko storimo sami?
- Bodimo odgovorni lastniki hišnih živali. Nikoli ne spuščajmo v naravo živali, ki smo jih kupili ali dobili v dar. Zanje poiščimo nove odgovorne lastnike ali jih oddajmo v azil.
- Preverimo katere rastline gojmo na vrtu. Če za nekatere ugotovimo, da so (potencialno) invazivne, jih čim prej zamenjajmo z domorodnimi vrstami.
- Plevel in ostanke rastlin (zeleni odrez) z vrta nikoli ne odlagamo v naravo, ampak vedno na kompost na vrtu ali v zato namenjene zabojnike, katerih vsebina se bo ustrezno industrijsko kompostirala.
- Opazujmo okolico vašega vrta. Če opazimo, da se nekatere rastline širijo izven vrta, jih čim prej izpulimo, skupaj s koreninami.
- V naravo nikoli ne sadimo ali sejmo nobenih tujerodnih vrst.
- Kadar zaradi gradnje ali zemeljskih del odstranimo naravno rastlinstvo, zasejemo domorodno travno mešanico, da ga čim prej obnovimo.
- Zemlje in peska z območij, kjer so invazivne tujerodne vrste, ne raznašajmo naokrog.
- Opazujmo območja, kjer so dovažali pesek ali novo zemljo. Če opazimo, da so začele uspevati tujerodne vrste, jih čim prej izpulimo.
- Po poplavah bodimo pozorni na invazivne tujerodne rastline in upoštevajmo priporočila za preprečevanje njihovega širjenja.
- O invazivnih tujerodnih vrstah poučimo tudi svoje prijatelje in sosede.
- Če opazimo invazivno tujerodno vrsto v naravi, podatek sporočimo v aplikacijo Invazivke