Nasveti kaj lahko storimo sami

Ukrepi za obvladovanje in preprečevanje vnosa invazivnih tujerodnih vrst se morajo za njihovo uspešnost izvajati na sistemskem nivoju, hkrati pa je odgovornost tudi na nas vseh in lahko k reševanju te problematike pripomoremo tudi kot posamezniki – opazujmo, preprečimo in izobražujemo.

Kaj lahko storimo sami?

  • Bodimo odgovorni lastniki hišnih živali. Nikoli ne spuščajmo v naravo živali, ki smo jih kupili ali dobili v dar. Zanje poiščimo nove odgovorne lastnike ali jih oddajmo v azil. 
  • Preverimo katere rastline gojmo na vrtu. Če za nekatere ugotovimo, da so (potencialno) invazivne, jih čim prej zamenjajmo z domorodnimi vrstami. 
  • Plevel in ostanke rastlin (zeleni odrez) z vrta nikoli ne odlagamo v naravo, ampak vedno na kompost na vrtu ali v zato namenjene zabojnike, katerih vsebina se bo ustrezno industrijsko kompostirala.
  • Opazujmo okolico vašega vrta. Če opazimo, da se nekatere rastline širijo izven vrta, jih čim prej izpulimo, skupaj s koreninami.
  • V naravo nikoli ne sadimo ali sejmo nobenih tujerodnih vrst.
  • Kadar zaradi gradnje ali zemeljskih del odstranimo naravno rastlinstvo, zasejemo domorodno travno mešanico, da ga čim prej obnovimo.
  • Zemlje in peska z območij, kjer so invazivne tujerodne vrste, ne raznašajmo naokrog.
  • Opazujmo območja, kjer so dovažali pesek ali novo zemljo. Če opazimo, da so začele uspevati tujerodne vrste, jih čim prej izpulimo. 
  • Po poplavah bodimo pozorni na invazivne tujerodne rastline in upoštevajmo priporočila za preprečevanje njihovega širjenja. 
  • O invazivnih tujerodnih vrstah poučimo tudi svoje prijatelje in sosede.
  • Če opazimo invazivno tujerodno vrsto v naravi, podatek sporočimo v aplikacijo Invazivke 

Pet načel odgovornega ravnanja lastnikov hišnih živali

  1. Hišna žival je obveznost za več let
    Pred nakupom hišne živali dobro razmislite o tem, kako boste živali nudili ustrezno oskrbo vse življenjsko obdobje. Pri sorodnikih ali prijateljih preverite ali bodo med počitnicami lahko skrbeli za vašo žival.
  1. Prevrite potrebe in načine oskrbe živali
    Pred nakupom se pozanimajte o značilnostih vrste, njenih potrebah in načinu oskrbe. Upoštevajte, da bo morda odrasla žival potrebovala bistveno več prostora. Prevrite, ali je hišna žival lahko nevarna za ljudi (predvsem za otroke) in ali bo lahko živela skupaj z drugimi hišnimi živalmi, ki jih morda še imate.
  1. Hišnih živali ne spuščajte v naravo
    Hišne živali nikoli ne spustite v naravo. Če preživi, se lahko ustali in začne širiti ter povzročati škodo naravi. Tudi če ne preživi, lahko z njo vnesete v naravo za domorodne vrste nevarne bolezni.
  1. Posebej previdno z invazivnimi vrstami
    Če posedujete hišno žival, ki je opredeljena kot invazivna tujerodna vrsta, ki zadeva Unijo, uredite zanjo bivališče, iz katerega ni mogoč pobeg ter preprečite razmnoževanje.
  1. Premišljeno načrtujete ribnike
    Ribnike načrtujete zunaj poplavnih območij, da ob morebitnih poplavah ne bi odplavilo tujerodnih vrst v naravo. V ribnikih ne gojite tujerodnih polžev, rakov, žab in pupkov, ker z ograjo ne morete preprečiti njihovega pobega v naravo.

Nasveti za lastnike hišnih živali 

Pet načel odgovornega vzdrževanja akvarijev

  1. Premišljeno načrtujte akvarij

Pri vzpostavljanju akvarija dobro načrtuje katere vrste in v kakšnem številu, jih lahko imate glede na potrebe vrst, velikost akvarija in temperaturo vode. Če ugotovite, da nekatere vrste niso primerne, jih ne spustite v naravo, temveč jih oddajte drugim odgovornim akvaristom.

  1. Ne gojite invazivnih akvarijskih vrst

Med akvarijskimi vrstami je kar nekaj živali in rastlin, ki so invazivne in bi ob izpustu v naravo lahko povzročile okoljsko škodo. Nekatere vrste je zaradi invazivnosti že prepovedano gojiti (stran 5), vendar je smiselno opustiti tudi vrste, za katere še ni pravne prepovedi.

  1. Bodite pozorni na slepe potnike

Živali in rastline kupujte pri preverjenih trgovcih in gojiteljih. Pozanimajte se, katere invazivne vrste so lahko slepi potniki na akvarijskih živalih in rastlinah in ob prejemu novih, te dobro preglejte. Če odkrijete invazivne vrste, jih ne zavrzite v naravo!

  1. Ne vnašajte tujerodnih vrst v naravo

Akvarijske živali in rastline so večinoma tujerodne vrste, ki jih je prepovedano vnašati v naravo. Nekatere med njimi se lahko v naravi ustalijo in oblikujejo trajne populacije, ki povzročajo škodo v naravi.

  1. Presežke oddajte le odgovornim akvaristom

Če imate akvariju presežek mladih živali ali vodnih rastlin, jih oddajte odgovornim akvaristom. Seznanite jih s problematiko invazivnih vrst in jih posebej opozorite na odgovorno ravnanje.

Pet načel odgovornega vzdrževanja terarijev in kletk

  1. Premišljeno izbirajte hišne živali

Ponudba hišnih živali je zelo pestra, vendar se te močno razlikujejo v zahtevnosti oskrbe. Pred nakupom dobro premislite, ali lahko živali zagotovite ustrezne bivalne pogoje in zanjo dnevno skrbite. Premislite tudi, ali boste lahko za žival skrbeli vso življenjsko dobo.

  1. Ne gojite hišnih živali invazivnih vrst

Večina hišnih živali je tujerodnih vrst, nekatere vrste pa lahko tudi samostojno preživijo v naravi, oblikujejo trajne populacije in škodljivo vplivajo na domorodne vrste. Več kot je gojenih živali pri različnih lastnikih, večja je verjetnost pobega in ustalitve teh vrst v naravi.

  1. Tujerodnih vrst ne vnašajte v naravo

Posledice vnosa tujerodnih vrst v naravo je težko vnaprej napovedati, saj se ob tem vzpostavijo nova medvrstna razmerja. Zaradi načela previdnosti je z zakonom naseljevanje vseh tujerodnih vrst v naravo prepovedano. Izrecno je prepovedano izpuščanje v okolje tistih vrst, ki so opredeljene kot invazivne na ravni Evropske unije.

  1. Preprečite pobeg hišnih živali

Terarije in kletke načrtujte tako, da med čiščenjem in nego živali, te ne bodo mogle pobegniti. Manjše terarijske živali med čiščenjem namestite v varne, zaprte posode. Pri večjih živalih, uredite terarij/kletko tako, da jih boste lahko začasno zaprli v manjši del.

  1. Presežke oddajte le odgovornim lastnikom

Mlade živali ali živali, za katere ne morete več skrbeti, oddajte le odgovornim lastnikom. Prepričajte se, da lahko živalim nudijo ustrezno bivališče in zanje dobro skrbijo.

Pet načel odgovornega vzdrževanja ribnikov

  1. Premišljeno načrtujte ribnik

Pred izdelavo ribnika se poučite o potrebah posameznih vrst in zagotovite, da bo ribnik zgrajen tako, da bo omogočal kakovostno bivanje živali. Če bodo živali v ribniku tudi prezimile, mora biti ta dovolj globok, da ne bo pomrznil do tal.

  1. Ribnik umestite zunaj poplavnih območij

Ribniku načrtujte proč od vodotokov in zunaj poplavnih območij. Tako boste preprečili, da bi ob visokem vodostaju tujerodne vrste odplavilo v naravo.

  1. Preprečite pobeg tujerodnih vrst

Okrasna gizdavka je uvrščena med invazivne tujerodne vrste, ki zadevajo EU, zato gojenje v mlakah ni več dovoljeno. Za druge vrste želv ribnik ogradite z ograjo, da preprečite pobeg. V ribnikih ne gojite tujerodnih polžev, rakov, žab in pupkov, ker z ograjo ne morete preprečiti njihovega pobega v naravo. Naseljevanje vseh tujerodnih vrst v naravo je pri nas z zakonom prepovedano.

  1. Previdno tudi z vodnimi rastlinami

Ostanke vodnih rastlin iz ribnika odlagajte na kompost na vrtu in ne v naravo, potok ali jezero. Več vrst vodnih rastlin je uvrščenih med invazivne tujerodne vrste, ki zadevajo EU. Posedovanje teh vrst ni več dovoljeno.

  1. Presežke oddajte le odgovornim lastnikom

Če imate v ribniku presežek živali in/ali rastlin, jih lahko oddate odgovornim lastnikom. Preverite ali so seznanjeni z nevarnostjo vnosa tujerodnih vrst v naravo.

Do narave prijazno vrtnarjenje

  1. Preden na vrtu posadite novo okrasno rastlino, se pozanimajte, ali ni mora invazivna. Na vrtu posadite domorodne rastline ali pa tujerodne rastline, ki so neinvazivne in se ne širijo v naravo.
  1. Posebej previdni bodite z okrasnimi rastlinami, ki jih prodajajo kot nezahtevne in hitrorastoče. To sta tudi lastnosti invazivnih rastlin!
  2. Bodite pozorni na škodljivce na novokupljenih rastlinah in v prsti cvetličnih lončkov.
  1. Če na vrtu že imate invazivno tujerodno rastlino, jo zamenjajte z neinvazivno ali poskrbite, da s ene bo razširjala v naravo (porežite cvetove, preden plodijo, ostanke obrezanih rastlin sežgite, nikakor jih  ne odlagajte v naravo).
  2. Plevel in ostanke rastlin z vrsta odlagajte na kompost na vrtu, ali odvrzite v primeren zabojnik za biološke odpadke, ki se bodo industrijsko kompostirali, nikakor jih ne odlagajte v naravo.
  3. Okrasnih rastlin ne sadite zunaj vrtov (npr. v gozdove, na cestne robove). 

Nasveti za lastnike vrtov 


Navodila za predajo invazivnih tujerodnih rastlin v zbirnem centru (APPLAUSE) (MOL, 2018)

Povzeto po:
Tujerodne vrste v slovenskih gozdovih [avtorji besedils de Groot, M. et. al.]; uelila Kus Veenvliet, J.; avtor ilustracij: Veenvliet, P.] 1. izdaja. Silva Slovenica, 2017
  1. Pozorno spremljajte zdravstveno  stanje dreves v svojem gozdu. Oslabljenost, venenje listov, sušenje vej, izvrtani majhni rovi na deblu ali rane na drevesni skorji so lahko znak, da so drevo napadle tujerodne žuželke ali okužene glive.
  1. Na pojav invazivnih tujerodnih vrst bodite še posebej pozorni na površinah, na katerih so bila drevesa poškodovana zaradi žleda ali drugih vremenskih ujm.
  1. Naučite se prepoznati invazivne tujerodne vrste in nove tujerodne vrste, ki se širijo po Sloveniji.
  1. Sodelujte v sistemu zgodnjega obveščanja in hitrega odzivanja ter svoja opažanja sporočite v spletno aplikacijo Invazivke 
  1. Bodite previdni pri nasipavanju prsti in peska, prepričajte se, da prihajata z območja, kjer ni tujerodnih rastlin. Nasute površine redno spremljajte, inče na njih opazite tujerodne rastline, jih čimprej izruvajte.

Nasveti za lastnike gozdov 

Povzeto po:
Tujerodne vrste v slovenskih gozdovih [avtorji besedils de Groot, M. et. al.]; uelila Kus Veenvliet, J.; avtor ilustracij: Veenvliet, P.] 1. izdaja. Silva Slovenica, 2017

Kako lahko preprečite širjenje in ustalitev invazivnih rastlin po poplavah?

  1. Še vsaj dve leti po poplavah redno od aprila do oktobra preverjajte svoja zemljišča za prisotnost invazivnih tujerodnih rastlin. Preglejte predvsem območja, ki jih je zalila voda ter vse predele, kjer je voda odplavila zemljo in je bila nova pripeljana od drugod
  2. S svojih zemljišč tujerodne rastline čim prej odstranite z metodo, ki je primerna glede na biološke značilnosti vrste. Če tujerodne rastline opazite na zemljiščih, ki niso v vaši lasti, nanje opozorite lastnika. 
  3. Odstranjene rastline brez plodov lahko prepustite naravnemu razkroju, vendar jih umaknite z območja poplav. Plodove ali korenike oddajte v industrijsko kompostiranje. 
  4. Opažanja tujerodnih rastlin sporočite v spletno (www.invazivke.si) ali mobilno aplikacijo Invazivke. Opažanju boste morali priložiti fotografijo, na podlagi katere bodo strokovnjaki preverili pravilnost določitve. Če ste rastline že odstranili, to navedite v polje “opombe”. 
  5. Pri obnovi vrtov uporabite domorodne rastline in se izognite sajenju (potencialno) invazivnih tujerodnih rastlin. 

Priporočila za preprečevanje naselitve in širjenja invazivnih tujerodnih vrst po poplavah