Aktivnosti
Izvajanje presoje tveganja za naravo pred naselitvijo, doselitvijo ali gojitvijo tujerodnih prosto živečih vrst živali in rastlin
Pred naselitvijo ali doselitvijo tujerodnih prosto živečih rastlin in živali v naravo li gojitvijo tujerodnih prosto živečih živali je potrebna presoja tveganja za naravo. Presoja se izvede za vsak primer vnosa ali gojitve posebej. Če se posamezni deli rastlin ali živali lahko na kakršenkoli način samostojno razmnožujejo, se izvede tudi zanje. Izvedba presoje je v pristojnosti Ministrstva za naravne vire in prostor.
Izvajanje Akcijskega načrta
Velik delež invazivnih tujerodnih vrst je s pomočjo človeškega delovanja v nova okolja vnesenih nenamerno (s pobegi iz zaprtih prostorov s transportom onesnaženega materiala, kot slepi potniki pri transportu, s širjenjem preko koridorjev ali spontanega širjenje vrst). Ker imajo invazivke na naravno in ljudi negativen vpliv je za obvladovanje poti nenamernega vnosa in širjenja eno najpomembnejših in najučinkovitejših orodij za preprečitev in obvladovanje vnosa ali širjenja invazivnih tujerodnih vrst.
Akcijski načrt za obravnavanje prednostnih poti vnosa in širjenja invazivnih tujerodnih vrst (2022–2027) je Slovenija pripravila na podlagi zahtev Uredbe (EU) 1143/2014 o preprečevanju in obvladovanju vnosa in širjenja invazivnih tujerodnih vrst. Obravnava tri, v Sloveniji prepoznane, prioritetne poti vnosa in širjenja: naravna razpršitev invazivnih tujerodnih vrst, ki so bile k nam oziroma v bližino naših mej vnesene v preteklosti; za okrasne namene (razen vrtnarstva) ter hišne živali/akvarijske vrste/terarijske vrste.
Načrt vključuje časovni razpored in opis ukrepov, ki bodo sprejeti, ter tudi prostovoljske ukrepe, s katerimi bodo obravnavane prednostne poti ter preprečen nenamerni vnos in širjenje invazivk v Unijo ali v njej. Velik poudarek je na ozaveščanju, pripravi dobrih praks, iskanju vrst, ki bi nadomestile invazivne tujerodne vrste pri uporabi v okrasne namene, usposabljanju in prilagoditvi ravnanj deležnikov.
Pri izvajanju nalog Akcijskega načrta sodelujejo različne strokovne organizacije, ki pokrivajo različne sektorje.
Izvajanje Komunikacijskega načrta
V okviru izvajanja Akcijskega načrta je bil po naročilu Zavoda RS za varstvo narave in v posvetovanju z deležniki ter izvajalci Akcijskega načrta izdelan Komunikacijski načrt za področje invazivnih tujerodnih vrst za obdobje 2023-2027.
Komunikacijski načrt je namenjen podpori izvajanju in doseganju ciljev Akcijskega načrta in s tem zmanjševanju verjetnosti za vnos in širjenje invazivnih tujerodnih vrst preko v Sloveniji ugotovljenih treh prednostnih poti vnosa in širjenja invazivk.
Pri izvajanju Komunikacijskega načrta sodelujejo različne strokovne organizacije in deležnik, ki pokrivajo različne sektorje in področja, njihovo koordiniranje pa je naloga Zavoda RS za varstvo narave.
Z izvajanjem komunikacijskih aktivnosti bomo pripomogli k preventivnemu ukrepanju in prispevali k zmanjševanju vnosa in širjenja invazivk ter posledično njihovih negativnih vplivov. Komunikacijski načrt bo v pomoč tudi pri pripravi in izvajanju projektov, ki naslavljajo problematiko invazivnih tujerodnih vrst.
Ali ste vedeli?
Azijski sršen pleni opraševalce, med njimi tudi medonosne čebele in s tem predstavlja veliko grožnjo čebelarstvu. V primeru ponavljajočih se pikov ali lahko pride pri ljudeh do resnih posledic ali celo do anafilaktičnega šoka.